Ayın Sitesi
100 TL Deneme Bonusu

Turkcell 2021 4. Çeyrek Kâr Rakamlarını AçıkladıTurkcell’den son 14 senenin rekoru: 2021’de 2,7 milyon yeni müşteri

Müşteri odaklılık ve dijitalleşme Turkcell’e güçlü büyüme getirdi

Tüm alanlarda beklentileri aştı: Turkcell Grubu, 2021 yılını bütün alanlarda güçlü büyümeyle kapatırken, gelirlerini geçen yıla nazaran %23,4 artışla 35,9 milyar TL’ye çıkardı. Grup bazında şirketin ürem, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) %22,4 artarak 15 milyar TL’ye ulaştı. Net kâr bir önceki yıla gore %18,7 oranında artarak 5 milyar TL oldu. Müşteri sayısını geçen yıla nazaran 2,7 milyon yükselten Turkcell, bu alanda son 14 yılın en güçlü net müşteri kazanım performansını elde etti. Mobil tarafta ise faturalı müşterilerini net 1,7 milyon artırarak bu alanda son 12 senenin rekorunu kırarken, 503 bin ön ödemeli müşteri kazanımıyla beraber toplamda 2,2 milyon mobil satın alan kazandı.

Stratejik odak alanlarıyla büyüyor: Turkcell üstün şebeke altyapısı üstüne inşa etmiş olduğu stratejik odak alanları olan techfin, dijital iş servisleri ve dijital servislerde hızla büyümeye devam etti. Techfin tarafında oyunun kurallarını değiştiren Türkiye’nin önder dijital ödeme platformu Paycell’in geliri bir önceki yıla oranla %64 artarak 468 milyon TL’ye ulaştı. Kurumların dijital dönüşüm yolculuklarına birlikte rol alan Dijital İş Servisleri 1,7 milyar TL’yi aşan sözleşme değerine sahip 2 bin 700’ün üstünde yeni projeye imza attı ve yıllık gelirleri %29 artışla 2,3 milyar TL’ye ulaştı. 2021 yılı nihayetinde 4 milyon ücretli kullanıcıya ulaşan dijital servislerin tekil gelirleri ise senelik bazda %31 arttı.

Hedeflerine emin adımlarla aşama kaydediyor: Turkcell, 2021’de satın alan ve dijitalleşme odaklı stratejisiyle güçlü bir operasyonel performans sergiledi ve her çeyrekte yukarı yönlü yenilediği yıl beklentilerini aştı. Şirket bu kapsamda 2022 yılı için yaklaşık %30 gelir büyümesi, ortalama 19 milyar TL FAVÖK ve gelirlerinin %20-21’i aralığında ise operasyonel yatırım harcaması gerçekleştirmeyi hedefliyor.

**

Tüm hedeflerini aşarak kuvvetli büyümesini sürdüren Turkcell, 2021 yılı finansal ve operasyonel neticelerini deklare etti. Turkcell Grubu’nun toplam gelirleri, geçen yıla bakılırsa %23,4 artışla 35,9 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin FAVÖK’ü %22,4 artışla 15 milyar TL olarak gerçekleşirken, 2021 net kârı geçen sene ile karşılaştırıldığında %18,7 artarak 5 milyar TL’ye ulaştı. Turkcell’in operasyonel yatırım harcamalarının gelirlere oranı ise %21,2 olarak gerçekleşti.

2,7 milyon yeni satın alan kazanarak üstün dereceli kırdı

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Turkcell’in sektörde ayrım yaratan ve müşterilerin gereksinimlerine yanıt veren yenilikçi çözümleri sayesinde geçen yıla bakılırsa 2,7 milyon satın alan kazandığını belirterek şunları söylemiş oldu: “Değişen tüketici alışkanlıklarıyla mobil ve durağan tarafta ortaya çıkan kaliteli ve hızlı hizmet ihtiyacını; müşteriyi merkeze alan stratejimiz ve sunduğumuz yüksek kaliteli, hızlı ve kapsayıcı hizmetlerimiz ile karşıladık. Bu sayede 2021 senesinde 2,7 milyon yeni alan kişi kazanarak son 14 senenin rekoruna imza attık. Böylece her sene 1 milyonun üzerinde alan kişi kazanma hedefimizi katlayarak hayata geçirdik. Faturalı müşterilerimizin mobil müşteriler içindeki oranı ise toplam 1,7 milyon net faturalı müşteri kazanımı ile %66,4’e çıktı. En büyük motivasyon kaynağımız, müşterilerimizin bizlere gösterdiği bu alaka ve Türkiye’nin Turkcell’i tercih etmesi.”

Murat Erkan sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki yetersiz fiber ağ, sabit web hizmetlerinin ülke ihtiyaçlarını karşılamada kifayetsiz kalmasına yol açıyor ve Türkiye’nin önünü açacak olan yeni nesil yazışma teknolojilerindeki gelişimleri de sekteye uğratıyor. Bu farkındalık ile hareket ederek, 2020 yılı sonunda ülkemizdeki fiber seferberliği hedeflediğimizi duyurmuştuk. 2021 yılı süresince ülkemizin 5 güzide şehrini daha hizmet alanımıza dahil ettik ve bu alandaki hedefimizi de aşarak 653 bin yeni haneye fer hızında fiber servisimizi ulaştırdık. Fiber müşterilerimiz ise 223 bin net kazanım ile toplam 1,9 milyona ulaştı. Toplam durağan genişbant alan kişi sayımız ise 258 bin artışla 2,7 milyon oldu.”

Artan istek ile dijital servisler güç kazandı

Turkcell ekosistemindeki dijital servislerin tekil gelirleri %31 artışla 1,7 milyar TL seviyesine ulaştı. Türkiye’nin yerli iletişim platformu BiP’in toplam indirilme sayısı, yıl sonu itibarıyla 90 milyonun üzerine çıktı. 3 aylık etken kullanıcı sayısı ise yıllık bazda 2,5 katına ulaşarak 26 milyon olarak gerçekleşti. Dünya çapında bilinirliği hızla artan BiP, başta Endonezya, Bangladeş, Hindistan, Pakistan ve Malezya gibi yüksek sözü geçen ülkelerde olmak üzere yoğun ilgi görmeye devam etti. Turkcell TV+, 2017’nin başından beri pazar payını her çeyrekte tertipli olarak büyütmeye devam eden tek TV servis sağlayıcısı oldu. Zenginleşen içeriğiyle TV+’ın IPTV alan kişi sayısı senelik %24 artışla 1,1 milyona ulaştı. Bulut depolama servisi lifebox, yılı %45 artış ile 1,3 milyon tekil ücretli kullanıcıyla kapattı.

Turkcell Dijital İş Servisleri, IT hizmetlerinde sektör lideri konumuna erişti

Özel şirket ve kurumlara, ihtiyaç duydukları alanlarda özelleştirilmiş dijital dönüşüm hizmetleri sunan Turkcell Dijital İş Servisleri’nin gelirleri bu sene %29 artarak 2,3 milyar TL’ye ulaştı. Turkcell Dijital İş Servisleri bu sayede 2021 senesinde IT hizmetleri sektörünün lideri oldu.

Murat Erkan konuyla ilgili şunları söylemiş oldu: “2021 senesinde toplam 1,7 milyar TL sözleşme değerine sahip 2 bin 700’ün üzerinde proje kazanarak kurumların dijital dönüşümlerine liderlik ettik. Bugüne kadar imzaladığımız sistem entegrasyon projelerinden, 2022 ve hemen sonra gelire dönüşecek backlog büyüklüğü ise 1,4 milyar TL oldu.”

Türkiye’nin en büyük veri merkezi işletmecisi olan Turkcell’in “ulusal servet” olarak değerlendirdikleri veriyi hem küresel tehditlere bununla birlikte doğal afetlere karşı korumak için yeni nesil veri merkezlerine 2,5 milyar TL’den fazla yatırım yaptığını anlatım eden Genel Müdür Murat Erkan, en son Eylül 2021’de Tekirdağ’da hizmete açtıkları Turkcell Avrupa Veri Merkezi’nin hem de %75 yerlilik oranıyla Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çekti.

Paycell ayrım yaratan çözümleriyle büyüyor

Türkiye’nin lider dijital ödeme platformu Paycell, ödeme alışkanlıklarının hızla değiştiği bu dönemde yıllık %41 artışla 6,6 milyon kullanıcıya ulaştı ve Paycell’in tüm servislerindeki muamele hacmi senelik %49 artarak 14 milyar TL olarak gerçekleşti. Paycell Kart ile meydana getirilen işlemlerin kütlesi ise bundan önceki seneye bakılırsa 6 katına çıktı. Şirketlerin birden fazla bankayla antak kalma gereksinimini ortadan kaldırarak önemli maliyet avantajı sunan Paycell Android POS ürünü 2021 yılı içinde 6 bin adete ulaştı; böylece sene sonunda Paycell’in hizmet verdiği üye iş yeri sayısı 17 binin üstüne çıktı. Paycell, bu güçlü performans yardımıyla gelirlerini senelik %64 arttırdı.

Murat Erkan, Paycell’in performansına ait şunları kaydetti:

“Güçlü performansını geliştirerek sürdüren Paycell’de kısmi pay satışını değerlendirmek için lüzumlu dönemi de bu yıl başlattık. Bu kapsamda, techfin alanında malumat birikimiyle Paycell’in mevcut ve yeni pazarlarda büyümesine katkı sağlayacak, bunun yanında Paycell’i bir sonraki aşamaya taşımamıza yardımcı olacak stratejik bir ortak ile emek vermeyi hedefliyoruz.”

2022’de güvenilir adımlarla büyüyecek

“Doğru oyun planı ve belirlediğimiz stratejik odak alanlarımız sayesinde pandemi ile yazışma ve dijitalleşmenin daha da önem kazandığı 2021’de müşterilerimize dört dörtlük hizmet sunarak bir yılı daha başarıyla noktaladık. Bu doğru oyun planımızı 2022’de de sürdürerek müşterilerimizin kendilerini güvende, değerli ve mutlu hissetmelerini sağlayacak yenilikçi çözümlerimizle hedeflerimiz doğrultusunda büyümeye devam edeceğiz” diyen Erkan 2022 için hedeflerini ise şöyle paylaştı:

“2022 yılı için ortalama %30 gelir büyümesi ve ortalama 19 milyar TL FAVÖK gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. “Her yıl 1 milyon yeni müşteri” hedefimizi koruyoruz. Operasyonel yatırım harcamalarımızın gelire oranının ise %20-21 aralığında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.”

Sürdürülebilirlikte sektör lideri

Turkcell olarak insan odaklı ve çevreye kırılgan iş yapış şekilleriyle daha iyi bir dünya için teknolojiler geliştirdiklerine dikkat çeken Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, karbon salınımının azaltılmasına ve enerjinin bereketli kullanılmasına olanak sağlayan dijital hizmetler sunduklarını ifade etti.

Turkcell’in enerji sarfiyatını %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamakla kalmadığını, 2021’de gerçekleştirdiği rüzgâr enerji santralı satın alımı ve güneş paneli yatırımlarıyla yenilenebilir enerji üretimi de gerçekleştirdiğini vurgulayan Murat Erkan, laflarını şöyle sonlandırdı:

“2050 yılına kadar karbon yansız olma hedefimize ulaşma doğrultusunda kararlılığımız sürüyor. ‘Geleceği Yazan Kadınlar İklim Fikir Maratonu’ ile bayanların teknoloji alanında eşit katılımını teşvik ederken, iklim değişikliğine teknoloji ile çözüm arayan fikirlerin geliştirilmesine de destek olduk. “Tekno Atıkları Eğitime Dönüştür” projemizle elektronik atıkları eğitim bursuna dönüştürerek kaynakların verimli kullanılmasını sağladık. Bu adımlar çerçevesinde sergilediğimiz istikrarlı performans, sürdürülebilir finansman kaynaklarına erişimimizi de artırdı. Aralık ayında BNP Paribas ile imzaladığımız anlaşma sayesinde, 2019’da tahsis ettiğimiz çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine endeksli yeşil kredinin tutarını 70 milyon Euro’ya çıkarıp, vadesini de 5 yıl olarak güncelledik. Turkcell olarak teknolojimizin erişilebilir bulunmasına ve bu sayede herkesin hayata eşit katılım sağlamasına büyük önem veriyoruz. Turkcell olarak, GSMA’in Engelli Bireyler İçin Dijital Kapsayıcılık ve Erişilebilirlik Prensipleri’ne imza atan Türkiye’deki ilk firma olurken, dünyada da 8 şirket içinde yer aldık. Tüm iş süreçlerinde toplumsal ve çevresel iş yapış şeklimizin rehberi olan Sürdürülebilir Yönetişim İlkelerini Haziran ayında açıkladık. 2000 yılından bu yana Borsa İstanbul ve NYSE’ye kote olan şirketimiz, her iki ülkenin mevzuatlarında kendisine uygulanan kurumsal yönetim düzenlemelerini en iyi uygulamalar çerçevesinde benimseyen ve Türkiye’nin en güçlü kurumsal idare yapısına sahip olan kuruluşlarından biri olmaya devam ediyor.”

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmaz.

https://slotoyunlari.xyz/ , tipobet365 giriş , mariobet giriş bahis sitesi, Canlı Bahi Siteleri